[easy website builder software] [build your own website] []
[index]
[Page 1Diary]
[Page 1trials]
[Page 1standard]
[Page 1show results]
[Page 1shop]
[Page 1photos]
[Page 1websites]
[Page 1committee]
[Page 1links]
[Page 1litters]
[Page 1constitution]
[Page 1important]
[Page 1news]
[Page 1contact]
[Page 1health]
[training hints]

Trials Schedule for Autumn Trials 2017 Tibthorpe can be found        here


Trials Entry form for Autumn Trials 2017 Tibthorpe can be found      here

IMPORTANT.  information for the procedure of obtaining A.B.B.permits for your hound can be found    here.

Each year the Association of Bloodhound Breeders will call for nominations to the lists (you may nominate yourself if you wish) and, after any questionnaires have been completed, the voting will take place as usual with the votes counted by an independent returning officer.

If you are interested in judging, the Association recommends that you start a portfolio with details of your relevant experience which can then be used for reference when filling in questionnaires.

We would remind aspiring judges that the lists are valid for only one year at a time and that inclusion in a list in one year does not necessarily ensure inclusion in future years.

  


*The Kennel Club Registration Number or Authority to Compete Number (hounds registered outside the UK) must be stated or the Entry Form will be returned

TRIALS INFORMATION AND RESULTS.


Spring trials results 2017 Hoddam & Kinmount can be found      here


Autumn Trials results Mindrum 2016 can be found           here


      Spring Trials results Sledmere 2016 can be found          here


Autumn Trials results Brocklesby 2015 can be found           here



Spring 2015 Penton Grafton

NOVICE

First Prize: (The Novice Field Trial cup) Marbilus Bruton

Second Prize: (The Rochester Cup)  Marksbury Prattle at Quikotic

Third Prize:(The Marksbury Tankard) Aspencade Fair Lady

Hound Speaking Best to The Line:(The Brooks Cup) Houndsong Contralto

Best Identification: (The Gillet Cup) Railside Pluto of Quikotic

C.O.M

Aspencade Express  /  Houndsong Contralto

Best Handler (never having won a higher stake) Graham Walker

Winning Linewalker Tankard: Graham Cook


JUNIOR

First Prize: (The Alresford Cup) Rache Duchess

Second Prize: (The Bayham Badger Award) Rache Marchionesse

Third Prize: (The Bratton Tor Cup) Monty Truffe Medievale (Imp)

    Best Identification: (The Kirtle Cup) Rache Duchess

Winning Linewalker Tankard: Clara Freer


INTERMEDIATE

No Prizes Awarded

C.O.M

Sanft Dawn/ Trailfinder Just Jethro/ Ch. Trailfinder Kitchener

Best Identification: (The Houdini Cup) Sanft Dawn


SENIOR

No Prizes Awarded

C.O.M.

Rache Lancealot



THE BROUGH CUP Nov 16th. 2014

The Cup was not awarded


AUTUMN Moniaive 2014

NOVICE

First Prize: (The Novice Field Trial cup) MontyTruffe Medievale (Imp)

Second Prize: (The Rochester Cup)  Rache Centurian

Best Identification: Aspencade Fair lady

Best Handler (never having won a higher stake) Graham Walker


JUNIOR

First Prize: (The Alresford Cup) Ch. Trailfinder Kitchener

Hound Speaking Best To The Line:  Clearwater Emerald Sanft

C.O.M.:  Isis of Roberts Choice & Clearwater Emerald Sanft

Winning Linewalker Tankard: D. Robertson


INTERMEDIATE

No Prizes Awarded

C.O.M.: Sanft Dawn


SENIOR

First Prize.: Aspencade Diana

Second Prize.: Brighton's Ceremony


SPRING Tibthorpe 2014.

NOVICE

No prizes awarded

Best Identification (The Gillet Cup)

Marksbury Prattle at Quikotic


JUNIOR

First Prize (The Alresford Cup)

and Best Identification (The Kirtle Cup)

Sanft Dawn


INTERMEDIATE

First Prize (The Carrigmore Trophy)

Rache Lancealot

Second Prize (The Flora Trophy)

Trailfinder Just Jethro


SENIOR

No Prizes Awarded

Certificate of Merit Brightons Ceremony


The Brough Cup 2013

Not Awarded


Autumn 2013 Morebattle


NOVICE

No prizes awarded

C.O.M. Farlap Bargain

Denis Piper Christening Cup for Best Handler  Mr P. Whiteside


JUNIOR

No prizes awarded

The Rector Cup (Hound speaking best to the line)

Anluan Caerwyn

The Kirtle Cup (Best Identification)

Clearwater Emerald Sanft

C.O.M.

Anluan Caerwyn, Sherlock Charming, Clearwater Emerald Sanft

Isis of Roberts Choice


INTERMEDIATE

1st.   Houndsong Catillion   The Carrigmore Trophy

and The Easebourne Hunting Horn (Hound speaking best to the line)

2nd not awarded

3rd not awarded

Winning Linewalker Tankard  Chris Daniels


SENIOR

1st Brightons Ceremony

No other prizes awarded

Bottle of Whisky Winning line walker  Duncan Robertson


Spring  2013 Irby upon Humber

NOVICE STAKE

1st. Sanft Daylight  The Novice Field Trial Cup and

Gillet Cup (best identification)

2nd. Sherlock Charming   The Rochester Cup

3rd. Farlap Bargain  The Marksbury Tankard

C.O.M

Houndsong Caruzzo The Brooks Cup (hound speaking best to the line)

Sanft Dawn

Marksbury Prattle at Quikotic

Best Handler Jackie Wallace Denis Piper Christening Tankard


JUNIOR STAKE

1st Rache Lancelot The Alresford Cup

C.O.M.

Sanft Charger of Moorlander


INTERMEDIATE STAKE

1st. Aspencade Diana  The Carrigmore Trophy and

Best Identification The Houdini Cup

2nd. Ch. Cammonstone Jubilant Sanft.   The Flora Trophy

3rd. Kingshart Countess at Aspencade  The Wuthering Trophy


SENIOR STAKE

No Awards given




The Bracken Trophy 2012

Not Awarded


The Brough Cup 2012

Not Awarded


Autumn Trials at Stow on The Wold. 2012

NOVICE.

1st. Rache Lancelot-Novice Field Trial Cup

2nd. Ch. Trailfinder Kitchener-The Rochester Cup

3rd. Farlap Baracnic of Moorlander-The Marksbury Tankard

C.O.M. Clearwater Emerald Sanft

Farlap Bargain.


JUNIOR

1st. Houndsong Catillion-The Alresford Cup

2nd. Not Awarded

3rd. Not Awarded

C.O.M. Ch. Cammonstone Jubilant Sanft

Trailfinder Honourable

Anluan Caerwin-The Rector Cup.(hound speaking best to the line)


INTERMEDIATE

No Prizes Awarded.

C.O.M. Sherlock Waffle of Moorlander

Best I.D. Marksbury Panacea-The Houdini Cup.


SENIOR.

No Prizes Awarded

C.O.M. Cammonstone Justice-The Savernake Cup.

(hound speaking best to the line)

THE ASSOCIATION OF BLOODHOUND BREEDERS